Track and Field

COUNTDOWN TO THE PENN RELAYS: History, qualifiers & more leading up to April 23-25

Boys Track and Field, Girls Track and Field

Results of the Bulldog Relays: Shabazz sweeps team titles


Bulldog Relays

Roy Pugh helped lead Shabazz to the team title at the Bulldog Relays on Saturday (Jim Lambert | NJ Advance Media)

By Jim Lambert | NJ Advance Media for NJ.com
on April 19, 2015 10:44 AM

 

Bulldog Relays – 2015-04-18
Malcolm X Shabazz HS Track, Newark, NJ
HS Boys High Jump
1st Place Anthony Franklin 10 Malcolm X Shabazz HS 5-08.00 9
NH Marvin Boakye 12 Malcolm X Shabazz HS NH
 

HS Boys Long Jump

4th Place Rayquan Miles 11 Malcolm X Shabazz HS 18-01.00 NWI 2 5
6th Place Nasssir Gibson 11 Malcolm X Shabazz HS 16-06.00 NWI 1 3
 

HS Boys Triple Jump

1st Place Jaquil Johnson 11 Malcolm X Shabazz HS 42-05.00 NWI 10
6th Place Nasssir Gibson 11 Malcolm X Shabazz HS 33-02.00 NWI 3
 

HS Boys 4×100 Meter Relay

1st Place Malcolm X Shabazz HS A 43.71 10
1) Ismail Hinds 2) Muta Jackson
3) Jaquil Johnson 4) Roy Pugh
 

HS Boys 4×200 Meter Relay

1st Place Malcolm X Shabazz HS A 1:31.42 10
1) Jayquan Hargrove 2) Ismail Hinds
3) Muta Jackson 4) Jaquil Johnson
5) Roy Pugh
 

HS Boys 4×400 Meter Relay

4th Place Malcolm X Shabazz HS A 3:40.88 5
1) Ismail Hinds 2) Muta Jackson
3) Jaquil Johnson 4) Roy Pugh
 

HS Boys 4×800 Meter Relay

2nd Place Malcolm X Shabazz HS A 9:15.66 8
1) Marvin Boakye 2) Jayquan Hargrove
3) Ismail Hinds 4) Paul Orduson
 

HS Boys Distance Medley Relay

4th Place Malcolm X Shabazz HS A 14:11.68 5
1) Marvin Boakye 2) Nasssir Gibson
3) Karee Graham 4) Ismail Hinds
5) Paul Orduson 6) Roy Pugh
 

HS Boys Sprint Medley Relay

4th Place Malcolm X Shabazz HS A 4:18.90 NWI 5
1) Marvin Boakye 2) Jayquan Hargrove
3) Ismail Hinds 4) Muta Jackson
5) Paul Orduson 6) Roy Pugh
 

HS Boys 800 Meter Sprint Medley Relay

DNF Malcolm X Shabazz HS A NT
1) Jayquan Hargrove 2) Ismail Hinds
3) Muta Jackson 4) Roy Pugh
 
 

HS Boys Discus

2nd Place Michai Beal 11 Malcolm X Shabazz HS 101-01 2 8
4th Place Waniel Tejada 12 Malcolm X Shabazz HS 90-08 2 5
 

HS Boys Shot Put

1st Place Michai Beal 11 Malcolm X Shabazz HS 44-06.75 2 10
6th Place Waniel Tejada 12 Malcolm X Shabazz HS 35-03.00 1 3
 

HS Girls High Jump

3rd Place Janelle Hunter 11 Malcolm X Shabazz HS 4-06.00 1 6
7th Place Queonna Williams 12 Malcolm X Shabazz HS 4-00.00 1 2
 

HS Girls Long Jump

4th Place Janelle Hunter 11 Malcolm X Shabazz HS 14-05.00 NWI 2 5
6th Place Elivia Hinds 10 Malcolm X Shabazz HS 13-11.00 NWI 1 3
 

HS Girls 4×100 Meter Relay

2nd Place Malcolm X Shabazz HS A 50.46 8
1) Jessica Baskerville 2) Mary B Douglas-Dorman
3) Janelle Hunter 4) Azareil Sudan
5) Queonna Williams
 

HS Girls 4×200 Meter Relay

4th Place Malcolm X Shabazz HS A 1:52.48 5
1) Jessica Baskerville 2) Mary B Douglas-Dorman
3) Janelle Hunter 4) Azareil Sudan
5) Queonna Williams
 

HS Girls 4×800 Meter Relay

2nd Place Malcolm X Shabazz HS A 12:50.41 8
1) Kim Boerrigter 2) Yasmin Fulghram
3) Elivia Hinds 4) Zenayah Mansfield
 
 

HS Girls Distance Medley Relay

1st Place Malcolm X Shabazz HS A 16:02.64 10
1) Kim Boerrigter 2) Mary B Douglas-Dorman
3) Yasmin Fulghram 4) Elivia Hinds
5) Zenayah Mansfield 6) Mahogony Taylor
 

HS Girls Sprint Medley Relay

4th Place Malcolm X Shabazz HS A 5:38.52 NWI 5
1) Kim Boerrigter 2) Mary B Douglas-Dorman
3) Yasmin Fulghram 4) Janelle Hunter
5) Zenayah Mansfield 6) Azareil Sudan
7) Mahogony Taylor
 
 

HS Girls 800 Meter Sprint Medley Relay

5th Place Malcolm X Shabazz HS A 2:06.18 4
1) Jessica Baskerville 2) Mary B Douglas-Dorman
 

HS Girls Discus

5th Place Nicole Adams 11 Malcolm X Shabazz HS 74-09 2 4
6th Place Jayla James 12 Malcolm X Shabazz HS 73-02 1 3
 

HS Girls Shot Put

3rd Place Jayla James 12 Malcolm X Shabazz HS 30-04.50 2 6
5th Place Nicole Adams 11 Malcolm X Shabazz HS 25-02.50 1 4
 

HS Boys 3×400 Meter Hurdle Relay

1st Place Malcolm X Shabazz HS A 3:18.10 NWI 10
1) Zaire Fogle 2) Jayquan Hargrove
3) Roy Pugh
 

HS Girls 3×400 Meter Hurdle Relay

3rd Place Malcolm X Shabazz HS A 3:59.66 NWI 6
1) Al-quannisa Loyal 2) Amantullah Simmons
3) Azareil Sudan
 

HS Boys 4×110 Shuttle Hurdle Relay

1st Place Malcolm X Shabazz HS A 1:15.04 NWI 10
1) Zaire Fogle 2) Anthony Franklin
3) Jayquan Hargrove 4) Roy Pugh
 

HS Girls 4×100 Shuttle Hurdle Relay

5th Place Malcolm X Shabazz HS A 1:19.94 NWI 4
1) Elivia Hinds 2) Amantullah Simmons
3) Azareil Sudan 4) Tiasha Wright
5) Tierra Young
 

Invitational Boys 100 Meter Dash

1st Place Muta Jackson 12 Malcolm X Shabazz HS 11.16 NWI 10
2nd Place Roy Pugh 12 Malcolm X Shabazz HS 11.19 NWI 8
 

Invitational Boys 400 Meter Dash

1st Place Roy Pugh 12 Malcolm X Shabazz HS 50.08 10
2nd Place Muta Jackson 12 Malcolm X Shabazz HS 52.79 8
 

Invitational Girls 400 Meter Dash

3rd Place Mary B Douglas-Dorman 11 Malcolm X Shabazz HS 1:03.28 6
SCR Jessica Baskerville 11 Malcolm X Shabazz HS NT
 
 

Girls Team Scores (14 Events Scored)

1st Place Malcolm X Shabazz HS 89 6 0 0 50 17 16 0
Boys Team Scores (16 Events Scored)
1st Place Malcolm X Shabazz HS 155 36 0 0 63 26 31 0